Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 980 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Rasy chomika

poniedziałek, 06 lipca 2009 21:23
  CHOMIK DŻUNGARSKI (Phodopus sungorus )- gatunek karłowatego chomika, zwanego także syberyjskim lub mandżurskim, nadający się do hodowania w domu.  Chomik dżungarski podobnie jak chiński ma na grzbiecie pręgę.  Kształt jego ciała jest jednak wyraźnie odmienny - bardziej zaokrąglony.  Długość ciała to średnio 9 cm.  Samiec ma długość około 10 cm, a samica 7 cm.  Bardzo krótki ogon i łapy są prawie niewidoczne.  U chomików karłowatych gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha.  Ciężar ciała wynosi  30-40 g.  Latem kolor chomika dżungarskiego jest na grzbiecie szary, na brzuchu biały.  Na bokach ciała mogą występować białe plamy.  W zimie futro na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, u osobników trzymanych w niskiej temperaturze prawie zupełnie białe.
                                                            

SCHEMAT NORY CHOMIKA DŻUNGARSKIEGO


CHIŃSKI CHOMIK PRĘGOWANY (Cricetulus griseus) - karłowaty chomik zamieszkujący Azję.  Gatunek nadaje się do hodowania w domu.  Chiński chomik pręgowany ma wiele cech wspólnych z chomikiem syryjskim.  Cała sylwetka oraz sposób poruszania się są u obu kuzynów bardzo podobne.  Chiński chomik dochodzi do 11 cm długości, jest więc prawie o połowę mniejszy od chomika syryjskiego i waży 38 - 46 g . Posiada długą czarną pręgę, biegnącą wzdłuż grzbietu.  Ciało chińskiego chomika, w przeciwieństwie do innych chomików karłowatych, jest walcowate.  Jak każdy chomik ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów łapy.  Przednie mają 4 wykształcone palce i zredukowany kciuk, tylne mają 5 palców.  Łapy są nieowłosione.  Chomik ten ma najdłuższy ogon ze wszystkich chomików.  Ogon jest również nieowłosiony.  U chomików karłowatych gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha.  Chomiki mają duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych nocą, choć chomik chiński bywa aktywny także w godzinach dziennych.  Chomiki mają dobrze wykształcony słuch i węch co rekompensuje słabszy wzrok.  Gatunek ten zamieszkuje rozmaite środowiska, wystrzega się jednak piaskowych pustyń, wysokich gór i wilgotnych podłoży.
                                                                

CHOMIK CAMPBELLA (Phodopus sungorus campbelli) - krótkoogonowy chomik karłowaty.  Wschodni podgatunek chomika dżungarskiego żyje na stepach i terenach półpustynnych.  Piaskowy odcień jego futra zlewa się z otoczeniem.  Ma podobnie jak chomik dżungarski czarną pręgę biegnącą wzdłuż grzbietu,ale  nie posiada bocznych plam. W zimie odcień jego futra pozostaje niezmienny. Łapy są owłosione.
                                                          

CHOMIK ROBOROWSKIEGO  (Phodopus roborovskii) - najmniejszy przedstawiciel chomików karłowatych.  Ma zaledwie 7 cm długości, waży 10 - 25g,  jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego.  Jego futro ma barwę piaskową z  lekko czerwonawym odcieniem w  lecie i szarym w zimie.  Brak pręgi na grzbiecie i bocznych plam.  Łapy są  porośnięte futrem. Porusza się jak chomik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny.  Na wolności zamieszkuje piaszczyste pustynie Azji Środkowej. Nie kopie rozbudowanego systemu nor.  Wygrzebuje wąski otwór w wydmie i tuż za nim wykopuje sobie sypialnię.  Ciąża trwa od 19 do 22 dni, po czym rodzi się do siedmiu młodych.  Jego zwyczaje, zachowanie i biologia są podobne do innych chomików karłowatych.  Dożywa wieku 2 lat.
                                                                  
                                                                      

CHOMIK EUROPEJSKI  (Cricetus cricetus) - gryzoń należący do rodziny chomikowatych; największy gatunek chomika. Występuje tylko w naturze, nie jest hodowany w niewoli.

Długość ciała: 20-34 cm
Długość ogona: 3-4 cm
Ciężar: 400-700 gram
Chomik europejski ma torby policzkowe, krótkie kończyny, ubarwienie grzbietu brązowe, a brzucha czarne, koniec nosa i łapy białe, za uszami i po bokach żółte plamy. Kopie głębokie nory, gdzie gromadzi zapasy.  Jest aktywny w nocy.  Żywi się głównie pokarmem roślinnym, ale także korzysta z pokarmu zwierzęcego.  Jest szkodnikiem pól uprawnych, lecz ze względu na rzadkie występowanie został wpisany w Polsce na listę gatunków prawnie chronionych.
                                             

CHOMIK STEPOWY (Cricetulus barabensis) - jest chomikiem karłowatym, o ciemnobrązowej do rudobrązowej barwie ciała z odcieniem szarym, z ciemną pręgą biegnącą na grzbiecie wzdłuż kręgosłupa.  Ma dość długi jak na chomika, słabo owłosiony ogon.  Gatunek ten występuje w południowo-wschodniej Azji, na Syberii, w środkowej Mongolii i północnych Chinach.  Żyje na glebach lessowych, stepach i półpustyniach, na wysokości do 4000 m. n.p.m.
                                                


CHOMIK SYRYJSKI  (
Mesocricetus auratus) - gatunek chomika żyjący dziko, ale także hodowany jako zwierzę domowe.
Ciało chomika syryjskiego jest walcowate, osiąga długość 15 - 18cm i wagę 80 - 150g.  Ogon osiąga rozmiary 1,2 - 2cm.  Nogi ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów.  Łapy są nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka.  Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się.  Chomiki posiadają krótkie nieowłosione ogony, swym kształtem zbliżone do ogona niedźwiedzia. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu.  Chomik może ich użyć także do przenoszenia młodych i, gdy wypełni je powietrzem, do utrzymania się na wodzie.  Chomiki oznaczają terytorium za pomocą gruczołów zapachowych, u chomika syryjskiego położone są one na bokach ciała w pobliżu tylnych odnóży. Chomiki maja duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych o zmierzchu i nocą.  W dzień nie widzą zbyt ostro.  Podczas poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, który służy im także do oceny jakości pokarmu.  Chomiki mają bardzo dobry słuch.  Słyszenie ułatwiają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy.  Chomikowi w orientacji pomagają wibrysy - długie wąsy czuciowe. Chomiki, jak wszystkie gryzonie, posiadają bezkorzeniowe, stale rosnące siekacze.  Serce chomika  wykonuje około 75 udzerzeChomik syryjski (Mesocricetus auratus) - gatunek chomika żyjący dziko, a także hodowany jako zwierzę domowe
Ciało chomika syryjskiego jest walcowate, osiąga długość 15 - 18cm i wagę 80 - 150g. Ogon osiąga rozmiary 1,2 - 2cm. Nogi ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów. Łapy są nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się. Chomiki posiadają krótkie nieowłosione ogony, swym kształtem zbliżone do ogona niedźwiedzia. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. Chomik może ich użyć także do przenoszenia młodych i, gdy wypełni je powietrzem, do utrzymania się na wodzie. Chomiki oznaczają terytorium za pomocą gruczołów zapachowych, u chomika syryjskiego położone są one na bokach ciała w pobliżu tylnych odnóży. Chomiki maja duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych o zmierzchu i nocą. W dzień nie widzą zbyt ostro. Podczas poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, który służy im także do oceny jakości pokarmu. Chomiki mają bardzo dobry słuch. Słyszenie ułatwiają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy. Chomikowi w orientacji pomagają wibrysy - długie wąsy czuciowe. Chomiki, jak wszystkie gryzonie, posiadają bezkorzeniowe, stale rosnące siekacze. Serce chomika wykonuje około 75 uderzeń  na minutę, a temperatura jego ciała osiąga 36,3 - 37,5°C.
Istnieje bardzo dużo odmian barwnych chomika syryjskiego: złota, zbliżona do naturalnej, beżowa, kremowa, biała, popielata, srebrna oraz srokata. Zdarzają się też chomiki albinotyczne, o białej sierści i czerwonych oczach. Chomiki odmiany angorskiej posiadają długie miękkie i gładkie włosy, a chomiki jedwabiste mają krótkowłose, lśniące futro.                    

Podziel się
oceń
10
2

komentarzyki (7) | dodaj komentarzyk

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  97 504  

Kalendarzyk

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Szukaczek

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Zagłosuj!


zobacz jak głosują na mojego blooga

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Coś o moim blodżku

Witam na moim blogu o chomikach. Znajdziecie tu porady i informacje o tych słodkich zwierzątkach ;)

Coś na mój temat

Cześć!
Nazywam się Iga i baaaardzo kocham chomiczki. To jest bloog im poświęcony. Będę tu opisywała różne poradi i sprawy dotyczące chomików :)

Statystyki

Odwiedziny: 97504
Galerie
  • liczba zdjęć: 18
Bloog istnieje od: 3030 dni

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl